Mobilné skúšobné laboratórium pre fotovoltaické moduly

TÜV Porýnie prinieslo na trh mobilné laboratórium pre skúšanie a kontrolu fotovoltaických panelov: Mobile Solar Lab.

Zdroj: tuv.com

Čo je hlavnou výhodou? Predajcovia a užívatelia FV-panelov ich už nemusia doniesť do laboratória, ale laboratórium príde k modulu. 

Hlavne pri väčších solárnych parkoch, pri ktorých kontrola šarží môže obsahovať viac než 1000 modulov, dokážu spotrebitelia ušetriť toľko času, práce, transportných a skúšobných nákladov, že to už nepomáha len peňaženke, ale aj životnému prostrediu.

Zdroj: tuv.com

„Len čisto matematicky môže TÜV Porýnie s týmto mobilným laboratóriom otestovať ročne 30.000 modulov. Tento objem skúšobných vzoriek by zodpovedal kumulovanému výkonu približne 1 Gigawattpeak alebo viac než 1 miliónu FV-modulov“, ako vysvetľuje expert Uwe Hupach z TÜV Porýnie

Laboratórium na 4 kolesách

Mobilne FV-laboratórium je zabudované do väčšieho nákladného auta. Spĺňa všetky technické predpoklady, ktoré sú potrebné pre meraní jednotlivých šarží pred inštaláciou FV-modulov, hlavne meraní vzoriek. Experti z TÜV Porýnie môžu zmerať a preskúšať denne až 150 modulov. 

Zdroj: tuv.com

Uľahčí to prácu a ušetrí čas aj peniaze. Meranie, ktoré by pri využití bežného laboratória trvalo týždne, keďže je nutná aj časovo a finančne náročná demontáž a odvoz sa za pomoci mobilného laboratória dá stihnúť za niekoľko dní. 

Klasické laboratóriá sú aj naďalej žiadané

Klasické pevné laboratóriá však v budúcnosti budú aj naďalej potrebné. „Pre mnohé špeciálne testy sú potrebné špecializované zariadenia, ako klimatické komory, komory so zabudovaným ľadovcovým prúdom, alebo mechanické záťažové testovania“, vysvetľuje Hamza Maaroufi z TÜV Porýnie. Avšak: „V oblasti merania šarží pri vzorkovom testovaní si sme takmer istí, že mobilné FV-laboratórium je budúcnosťou testovania.